Balkóny zvyčajne tvoria súčasť bytov, väčšina z nich je v bytových domoch, ktoré sa vďaka nim odlišujú, pretože umožňujú vytvárať rozmanité štýly fasád, sú ich súčasťou a zároveň aj elementom, vďaka ktorým fasády naberajú celkom iný rozmer. Stavebné dielo tvoria všetky súčasti budovy, okná, fasády a spolu s nimi aj zábradlia spomínaných balkónov.

Exteriér si vyžaduje odolnejšie materiály

Vytvoriť jedinečnú a originálnu budovu s elegantnou či nápadnou fasádou je aj vďaka využitia zábradlia možné na milión spôsobov. Nehrdzavejúca oceľ je implementovaná takmer do každého interiéru, ale aj na použitie do vonkajšieho prostredia. Na vytvorenie exteriérového zábradlia však treba použiť balkónové zábradlie odolnejšiu oceľ, pretože poveternostné vplyvy sú neúprosné a môžu ju poškodiť.

Nadčasovosť antikorových materiálov je pre architektov veľmi zaujímavá a tieto materiály patria k často využívaným. Vyrábajú sa z nich zábradlia na balkóny, môžu mať stĺpikový štýl alebo sú ich kombináciou so sklom. Celý výtvor však musí spĺňať požiadavky na bezpečnosť, preto aj sklo sa používa bezpečnostné. Základná konštrukcia je z oceľových nosných stĺpikov a dopĺňajú ich ďalšie, tenšie alebo iného tvaru. Hovoríme o stĺpikovom zábradlí.

Kombinácie materiálov sú však veľmi elegantné, to platí aj o spájaní skla a tyčí z nehrdzavejúcej ocele. Z tohto spojenia môže vzísť pekné, netradičné a elegantné zábradlie balkóna, ktorého dizajn umocní povrchová úprava skla, okrem číreho aj matné, pieskované či farebné a podobne. Toto spojenie je potom základným prvkom pri tvorbe neokukanej fasády v nápaditom štýle, geometrických variácií a moderného poňatia celého diela.

Kotvenie do bočnej strany je elegantné

Kotvenie je tiež veľmi dôležité, zábradlie totiž musí byť bezpečné, preto aj spôsob kotvenia treba vybrať taký, ktorý vyhovuje jednotlivým typom. Kotviť sa dá do podlahy zhora alebo môže byť ukotvené z bočnej strany podlahy, každá možnosť je bezpečná a môže byť aj zaujímavá. Nehrdzavejúca oceľ v pozícii zábradlia bude dlhý čas ozdobou každej modernej fasády a ani pri jej ošetrovaní neminiete majetok, stačí pretrieť handričkou a preleštiť.