Drevené palety na prepravu tovaru a stavebného materiálu pozná asi každý. Stretávame sa s nimi okrem iného v obchodoch, najčastejšie s domácimi spotrebičmi, stavebninami a potrebami pre domácich majstrov, a ak si objednáte napríklad chladničku, dovezú vám ju práve na palete.

euro palety

Z technického hľadiska sa jedná o veľmi primitívne výrobky, potrebujete na to len pár nehobľovaných dosiek a odrezkov trámov, ktoré k sebe stlačíte klincami, a máte hotovo. Palety sa vyrábajú v unifikovaných rozmeroch 1200 x 800 mm, aby ich bolo možné využiť po celom svete, ako v Malajzii, tak napríklad aj v Maďarsku. Výhody využitia paliet spočívajú najmä v ich obrovskej nosnosti, tých pár dosiek totiž unesie neuveriteľné dvetisíc kilogramov záťaže, preto sa s nimi počíta v skladoch aj v obchodoch s priemyselným tovarom úplne bežne, avšak toto riešenie má aj svoje tienisté stránky.

drevená paleta

Drevo sa rozpadá a starne – drevo je organický materiál a jeho životnosť, obzvlášť pri extrémnej záťaži, nie je dlhá. Palety nie sú podrobované náterom a za pár týždňov sa musia vyradiť z prevádzky, pretože praskajú, vysychajú, krútia sa a sú napádané hnilobou či plesňou. Po ukončení životnosti končí na skládkach alebo v spaľovniach, prípadne na recyklačných linkách, čo však nie je príliš ekonomické.

Plast vykazuje oveľa lepšie vlastnosti – obmedzená životnosť a vysoké náklady na výrobu a prevádzku drevených paliet boli tŕňom v oku tímu odborníkov, ktorí vyvíjali plastovú paletu 1200 x 800, aby úplne nahradila svojich drevených predchodcov. A že sa im to podarilo, preukazuje prax. Plastová paleta nielen, že vydrží byť v prevádzke oveľa dlhšie, zároveň na ňu môžete naložiť až päť ton nákladu, napríklad veľkoobjemové IBC kontajnery na prepravu ovocných a zeleninových štiav či pretlakov. Plastovú paletu zároveň udržíte v čistote, čo lepšie pôsobí aj na vašich zákazníkov alebo obchodných či prevádzkových partnerov.