Ochorenie žíl, ktoré nazývame kŕčové žily, sa prejavuje na dolných končatinách a spôsobuje bolesti, ťažobu nôh, opuchy či vystúpenie žíl nad povrch kože. Liečiť sa dajú viacerými spôsobmi, no veľmi účinnou a aj najpopulárnejšou je ich sklerotizácia.

O zdravie nôh sa treba starať

Pacienti sa sklerotizácie báť nemusia, nie je to bolestivý ani náročný operačný výkon, práve naopak, poctite iba akési pichnutie ako keď vás uštipne komár. Ide o vstreknutie špeciálnej látky priamo do postihnutých žíl jemnými ihličkami, táto metóda sa používa už od roku 1930 a podstata ošetrenia sa ani po rokoch nezmenila. Dnes sa však používajú moderné, bezpečné a spoľahlivé liečebné látky, ktoré sa vyrábajú v Anglicku a Nemecku. Potom ako vám lekár napichne žilu ihlou vstrekne do nej penou, čo je vlastne liek, varix sa po tomto ošetrení stlačí kompresívnou pančuchou, aby ho dokonalo uzavrel a prinúti krv pretekať cez zdravé žily.

nohy, spánok

Celá sklerotizácia kŕčových žíl penou procedúra trvá okolo 30 minút a pacienti pri zákroku necítia bolesť, pretože ihly sú tenučké. V niektorých prípadoch je nutné zákrok opakovať aj viackrát, no po jeho skončení by mal pacient aspoň hodinu kráčať a vykonávať aj bežné každodenné aktivity. Kompresné pančuchy treba nosiť po zákroku 1 až 2 týždne. Vedľajšie účinky bývajú len zriedkavé, no objaviť sa môže svrbenie v mieste vpichu alebo sa vytvoria modriny, ktoré po týždni zmiznú. S lekárom treba konzultovať len „hyperpigmentáciu“, ktorá sa prejaví pozdĺž žily niekoľko týždňov či mesiacov po ošetrení.

včasná diagnostika

Včasná diagnostika je dôležitá

Skleroterapia sa dnes vykonáva ultrazvukom. Táto metóda je presná, umožňuje kontrolu pri podávaní a šírení sklerotizačného činidla v požadovanej žile a je vhodná pre pacientov s relapsom, ktorý sa vyskytol po zákrokoch v minulosti, a tiež pre primárne kŕčové žily. To, či je pacient na túto liečbu vhodný, zistí ultrazvukové vyšetrenie žíl.

Skleroterapia však má svoje výhody:

-nie je nutná hospitalizácia pacienta, zákrok sa vykonáva ambulantne

-nevyžaduje sa pri ňom anestéza

-má takmer nulové vedľajšie účinky, ak, tak len zanedbateľné

-nezostávajú po nej jazvy

-je takmer bezbolestná

-pacienti sa môžu ihneď vrátiť do bežného života

-ide o najmodernejšiu metódu liečby