Z každého rohu sa na nás rútia reklamy z bankových sektorov a sektorov virtuálnych mien. Ktoré produkty sú ale vhodné pre začínajúcich investorov? Aký vstupný kapitál musíme mať, aby sme investovať vôbec mohli? Nečakajú nás riziká spojené s investovaním? A v neposlednom rade otázky typu – Mám naozaj začať? Oplatí sa mi to? A prečo by som vôbec mal? Je jasné, že v dnešnej dobe premýšľame ako naložíme so svojimi peniazmi. Je potrebné myslieť nielen na prítomný okamih ale aj na našu budúcnosť. Práve pre tento druh myšlienok a dopytu sa čoraz viac rozmáha sektor investičného poradenstva. Stretnúť sa môžeme s viacerými odborníkmi, poradcami a predajcami z rôznych odvetví. Investovanie je ale rozhodnutie, ktoré musíte urobiť vy sami. Možný úspech alebo neúspech je dôsledkom škály rozhodnutí, ktoré urobíte. Predtým než sa do investovania pustíte je potrebné informovať sa aspoň na základnej báze.

Už viete ako naložíte so svojimi ušetrenými peniazmi?

Je totiž rozdiel, či siahnete po termínovaných vkladoch, sporeniach, alebo nákupoch akcií na burze, nákupoch dlhopisov alebo investičných zlatých mincí či nákupoch nehnuteľností. Všetky tieto možnosti spája rovnako ako rozdeľuje viacero faktorov. Spoločná je investícia, ktorú musíte vykonať. Tu prichádza často prví problém. Nie každý si môže nákup nehnuteľností alebo dlhopisov či akcií dovoliť. Napríklad niektoré dlhopisy majú hodnotu aj desiatok tisíc eur. Riziko platí pre všetky druhy investovania. Zároveň ale existujú aj rôzne portfólia ako napríklad konzervatívne – výnosy z týchto investícii sú dlhodobého charakteru ale ich riziko je minimálne. Sem patrí napríklad nákup investičného zlata a zlatých mincí.

zlato patrí medzi najobľúbenejšie formy investovania

Ich hodnota rastie síce pomaly, ale riziko, že by sa ceny zlata na burze prepadli je takmer nulové. Kým akcie môžu dnes raketovo vystreliť na hor a vy zarobíte zo dňa na deň kopu peňazí. Rovnako hrozí, že zo dňa na deň ich cena padne na minimum a vy budete na nule. K burzovým trhom patrí neustále vzdelávanie a informovanosť. Na dennej báze. Musíte byť v obraze nielen v ekonomickom smere. Ceny akcií totiž ovplyvňujú aj politické situácie vo svete. Kryptomeny a rôzne aplikácie, ktoré ich spravujú sú ešte celkom novinkou. Je ale pravdou, že vkladáte svoju dôveru a peniaze do aplikácie, ktorá ich spravuje. Rovnako nesiete riziko straty. Okrem toho sa v tieni úspechu investícii pohybujú aj ľudia, ktorý sa snažia z málo informovaných a dôverčivých ľudí vytiahnuť peniaze. Pri investovaní buďme teda obozretný a informovaný. Je to základ pre naše budúce stabilné výnosy.